AKTUALNOŚCI

Praktyczny biznes na Europejskim Kongresie MŚP

piątek, 19 października 2018
Drugi dzień Europejskiego Kongresu MŚP to prawdziwy festiwal przedsiębiorczości. W sumie odbyło się blisko 50 paneli i wydarzeń, w których główną rolę odegrali doświadczeni przedsiębiorcy.
 
Spośród blisko 50 paneli uczestnicy drugiego dnia Europejskiego Kongresu MŚP mogli wybierać te, które są najbliższe ich zainteresowaniom. Wachlarz merytoryczny rozmów był bardzo szeroki – zgodnie z 12 ścieżkami tematycznymi. Największą uwagę przedsiębiorców skupiły m.in. spotkania poświęcone rekrutacji i refundacjom zatrudnienia pracowników w sektorze MSP, cyfryzacji biznesu oraz z przedstawiciela Google.
 
Jedno z pierwszych wydarzeń drugiego dnia Kongresu zostało poświęcone osobom niepełnosprawnym. Przedstawiono program służący aktywizacji tychże, a także przeprowadzono indywidualne warsztaty. Zainteresowani mogli m.in. dowiedzieć się jak wypełniać wnioski o dofinansowanie do wynagrodzeń oraz zapoznać się ze szczegółami refundacji składek emerytalno-rentowych. – Poprzez udział w EKMSP chcemy aktywizować przedsiębiorców w zakresie zatrudniania osób z niepełnosprawnością oraz przedstawiać im możliwości tworzenia miejsc pracy– mówiła Gabriela Knapik z Oddziału Śląskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
 
Ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród młodych przedsiębiorców, wzbudził panel poświęcony rekrutacji i utrzymaniu wartościowych pracowników w sektorze MŚP. Niektóre osoby wsłuchiwały się w głos zaproszonych ekspertów stojąc w drzwiach. Dyskusja przybrała bardzo praktyczną formę dzięki interakcji z przedsiębiorcami. Na forum poruszane były m.in. kwestie pożądanych kompetencji na poszczególnych stanowiskach, konieczności zmiany nastawienia pracodawców do pracowników, którzy obecnie oczekują nie tylko atrakcyjnego wynagrodzenia, ale również możliwości rozwoju i dodatkowych benefitów. W czasie spotkania przedsiębiorcy poznali nieoczywiste sposoby poszukiwania pracowników, dowiedzieli się, jak utrzymywać właściwe relacje z pracownikami oraz poznali zasady przeprowadzania rozmów kwalifikacyjnych. Do tej ostatniej kwestii szczegółowo odnosił się jeden z ekspertów panelu: – To bardzo indywidualna sprawa, ponieważ każdy kandydat jest inny. Należy bardzo dobrze zapoznać się z dokumentami aplikacyjnymi i zastanowić się jeszcze przed rozmową, o co chcielibyśmy zapytać. Wielu przedsiębiorców tego nie robi i prowadzi rozmowy rekrutacyjne spontanicznie, bez przygotowania, co jest dużym błędem. Na pewno nie warto też korzystać z gotowych list pytań, które łatwo można znaleźć w Internecie– przestrzegał dyrektor AIP Śląsk Mariusz Malicki.
 
Ożywiona dyskusja towarzyszyła sesji panelowej „Polska bez smogu”, w której udział wziął minister środowiska Henryk Kowalczyk. Podkreślił, że wśród adresatów rządowego programu na rzecz walki ze smogiem są także przedsiębiorcy. – Program „Czyste powietrze” to ogromny projekt o wielkiej skali finansowej. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych. Zakładamy, że w ramach programu zmodernizowanych zostanie 3 mln domów. To szansa dla przedsiębiorców, którzy mogą oferować jego beneficjentom ekologiczne piece, okna czy materiały budowlane. – powiedział minister. 
 
Doskonałą okazją do spotkania doświadczonych biznesmenów, którzy potrafią harmonijnie łączyć pasje z życiem zawodowym. Paneliści dzielili się z uczestnikami przemyśleniami na temat prowadzenia firmy w oparciu o pasję, ale także przestrzegali przed zagrożeniami wynikającymi z nieprzemyślanego łączenia pasji z życiem zawodowym. – Największą pasję w biznesie może zabić konsumpcja, wtedy człowiek zaczyna liczyć, kalkulować. Jeśli będziesz żył w zgodzie ze sobą – pieniądze i sukces przyjdą naturalnie– mówił Tomasz Szabelka, właściciel Studia Fryzjerskiego Tomasz Szabelka & Natural Cut Team w Chorzowie. Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że łączenie pasji z życiem zawodowym nie zawsze kończy się sukcesem, o czym przypominał Grzegorz Pietraszewski, prezes Aures Leasing - Aby odnaleźć sukces oparty na pasji trzeba być przygotowanym do biznesu. 9 na 10 start-up’ów zakładanych w Polsce upada tylko dlatego, że poza niewątpliwą pasją, zabrakło przygotowania.
 
W trakcie drugiego dnia Kongresu doszło również do podpisania ważnych umów i porozumień. W trakcie specjalnej sesji, Zarząd Województwa Śląskiego podpisał umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie innowacji na rzecz czystego powietrza w ramach programu „Silesia pod błękitnym niebem”. Natomiast na stoisku GZM na terenie Targów Biznes Expo doszło do zawarcia porozumienia w sprawie METROBILETU. Od II kwartału przyszłego roku, mieszkańcy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą podróżowali komunikacją publiczną na terenie miast i gmin członkowskich na podstawie jednego biletu. - Wprowadzenie wspólnego biletu, obowiązującego w komunikacji miejskiej oraz pociągach Kolei Śląskich, to milowy krok w usprawnianiu funkcjonowania transportu publicznego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii- mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM o METROBILECIE.
 
W ostatnim dniu 8. edycji Kongresu bardzo ciekawie i praktycznie zapowiadają się m.in. panel poświęcony sposobom pozyskiwania klientów w sieci oraz Forum Dobrych Praktyk, które przybierze formę warsztatów i konsultacji dla przedsiębiorców, którzy chcą świadomie budować markę firmy.